> Program "Za Życiem"
Program "Za Życiem"
 

Z tytułu urodzenia się żywego dziecka, posiadającego zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobę zagrażającej życiu (które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu), przyznaje się, na to dziecko, jednorazowe świadczenie w wysokości 4000 zł.

Jednorazowe świadczenie przysługuje matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka – na jego wniosek.

Świadczenie to przyznaje się bez względu na dochód.

Wniosek o wypłatę jednorazowego świadczenia składa się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Wniosek złożony po terminie pozostawia się bez rozpoznania.

Jednorazowe świadczenie przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu (nie dotyczy osób będących prawnymi lub faktycznymi opiekunami dziecka, a także do osób, które przysposobiły dziecko.).

Pozostawanie pod opieką medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną.

Jednorazowe świadczenie nie przysługuje, jeżeli:

• dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej albo w domu pomocy społecznej zapewniającym nieodpłatnie pełne utrzymanie,
• na dziecko przysługuje jednorazowe świadczenie lub świadczenie o charakterze podobnym do jednorazowego świadczenia za granicą, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej (art. 10 ust. 13 ustawy w związku z art. 7 pkt 6 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych).

Jak prawidłowo wystawić zaświadczenie lekarskie osobom uprawnionym zgodnie z ustawą „Za życiem”

Do otrzymania jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia żywego dziecka w wysokości 4000 zł, które wprowadziła tzw. ustawa „Za życiem”, potrzebne jest zaświadczenie lekarskie.
Zaświadczenie powinno zawierać informację, że lekarz potwierdza u dziecka:
• ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo
• nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu,
które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
Kto wystawia zaświadczenie
Zaświadczenie takie wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego (lekarz, który pracuje w placówce finansowanej przez NFZ), który:
• posiada specjalizację II stopnia lub
• tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii.
Zaświadczenie dla dzieci do 18 roku życia
Zgodnie z art. 18 ustawy:
• lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ);
• lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, który posiada specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii lub pediatrii;

Lekarz może wydać zaświadczenie dla dzieci do 18 roku życia, które uprawnia do:
• skorzystania z wyrobów medycznych, na zasadach określonych w ustawie,
• korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

Przyznanie jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się żywego dziecka (posiadającego zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu albo nieuleczalnej chorobę zagrażającej życiu), następuje na podstawie złożonego wniosku. Po złożeniu wniosku wydawana jest decyzja administracyjna w ustawowym terminie.

Załącznikami do wniosku są lub mogą być odpowiednio:

1. Zaświadczenie potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu, wystawione przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii;

2. Zaświadczenie lekarskie / zaświadczenie wystawione przez położną potwierdzające pozostawanie kobiety pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Wymóg dostarczenia tego zaświadczenia nie dotyczy osób będących opiekunami prawnymi lub opiekunami faktycznymi dziecka (opiekun faktyczny dziecka to osoba faktycznie opiekująca się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka), a także do osób, które przysposobiły dziecko.

W przypadku gdy okoliczności sprawy mające wpływ na prawo do świadczenia jednorazowego wymagają potwierdzenia innym dokumentem niż wymienione wyżej, podmiot realizujący świadczenie może domagać się takich dokumentów.

Wniosek "Za Życiem"

Zaświadczenie lekarskie

Klauzula informacyjna RODO

 

Opublikowane przez: Michał Szal | Data wprowadzenia: 2020-06-16 13:23:22 | Data modyfikacji: 2020-06-16 14:49:10.

Zobacz:
 Karta dużej rodziny .  Program "Rodzina 500 plus" .  Program „DOBRY START” .  Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (Becikowe) .  Program "Za Życiem" .  Specjalny zasiłek opiekuńczy .  Świadczenie pielęgnacyjne .  Zasiłek pielęgnacyjny .  Świadczenie rodzicielskie .  Zasiłek rodzinny .  Zasiłek dla opiekuna .  Umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej .  Fundusz Alimentacyjny .  Program „Czyste Powietrze” - zaświadczenie . 
Data wprowadzenia: 2020-06-16 13:23:22
Data modyfikacji: 2020-06-16 14:49:10
Opublikowane przez: Michał Szal
 
Dodatkowe Informacje:
Adres:
Jednostki Organizacyjne Gminy Wielkie Oczy
ul. ul. Leśna 2
37-627 Wielkie Oczy
Kierownik Jednostki
Albert Hawrylak
Kontakt:
Tel: +48 16 631 01 26
Fax: +48 16 631 01 26
e-mail: ug@wielkieoczy.info.pl