> Program "Rodzina 500 plus"
Program "Rodzina 500 plus"
 

Informacje ogólne o programie Rodzina 500 +
Od 1 lipca 2019 roku świadczenie wychowawcze przysługuje wszystkim dzieciom do 18. roku życia, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę.
Aby uzyskać prawo do świadczenia 500+ na nowych zasadach tj. od 1 lipca na dziecko, na które obecnie nie jest pobierane to świadczenie, matka albo ojciec, ( jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu matki albo ojca), opiekun faktyczny dziecka, (jeżeli dziecko wspólnie zamieszkuje i pozostaje na utrzymaniu opiekuna faktycznego), albo opiekun prawny dziecka, albo dyrektor domu pomocy społecznej (w przypadku dziecka umieszczonego w domu pomocy społecznej ) musiał złożyć wniosek w okresie od 1 lipca 2019 r. do 30 września 2019 r. Oznaczało to, że tylko złożenie wniosku do końca września 2019 r. gwarantuje wnioskodawcy, że świadczenie wychowawcze na nowych zasadach zostanie wypłacone z wyrównaniem od lipca. Jeśli wniosek zostanie złożony po 30 września, świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca złożenia wniosku.
Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na okres 2019/2021 przyjmowane są od dnia 1 sierpnia 2019 r., a w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną (poprzez kanał bankowości elektronicznej, portal Emp@tia lub portal PUE ZUS) – od dnia 1 lipca 2019 r.


!!! Świadczenie wychowawcze 500 plus jest przyznawane do 31 maja 2021 roku.


Wnioski na nowy okres zasiłkowy 2021/2022 będą przyjmowane od dnia 1 kwietnia 2021 r. papierowo, a w przypadku wniosków składanych drogą elektroniczną od 1 lutego 2021 r.


Inne zmiany w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci:
Brak wymogu ustalenia alimentów. Od 1 lipca 2019 r. prawo do świadczenia wychowawczego nie będzie już uzależnione od ustalenia alimentów na dziecko od drugiego rodzica w przypadku wniosków składanych przez rodziców samotnie wychowujących dziecko.
Wprowadzenie szczególnego, 3-miesięcznego terminu, liczonego od dnia urodzenia dziecka, na złożenie wniosku o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko.
W aktualnym stanie prawnym świadczenie wychowawcze przysługuje co do zasady od miesiąca złożenia wniosku. Chcemy dać rodzicom więcej czasu na złożenie wniosku. Proponuje się wprowadzenie ww. szczególnego terminu, którego zachowanie daje prawo do świadczenia wychowawczego z wyrównaniem od dnia urodzenia dziecka. Proponowane rozwiązanie dotyczy odpowiednio także opiekuna prawnego i opiekuna faktycznego dziecka
Wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na przyznanie, z zachowaniem ciągłości, świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub który zmarł przed rozpatrzeniem złożonego wniosku.
Proponowane rozwiązanie pozwala na przyznanie, z zachowaniem ciągłości, świadczenia wychowawczego drugiemu z rodziców dziecka w przypadku śmierci rodzica, któremu świadczenie zostało przyznane na dany okres lub śmierci rodzica który złożył wniosek o świadczenie ale zmarł przed jego rozpatrzeniem.
W aktualnym stanie prawnym, w przypadku śmierci rodzica, na którego wydano decyzję przyznającą świadczenie wychowawcze, z dniem śmierci prawo do przyznanego świadczenia wygasa, gdyż jest to świadczenie osobiste, niezbywalne i niepodlegające dziedziczeniu. W konsekwencji, świadczenie to nie przechodzi „z automatu” na drugiego z rodziców dziecka lecz musi on złożyć swój wniosek o świadczenie, na podstawie którego świadczenie przyznawane jest od miesiąca złożenia przez niego wniosku.


Świadczenie wychowawcze – pytania i odpowiedzi


Jak otrzymać świadczenie?
Wystarczy złożyć wniosek w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania. Świadczenie zostanie przekazane bezpośrednio na konto wskazane przez rodzica.
Kiedy można składać wnioski na nowy okres ?
Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego na kolejny okres są przyjmowane od dnia 1 kwietnia danego roku, a w przypadku wniosków składanych drogą
elektroniczną – od dnia 1 lutego danego roku.
Wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć w gminie, za pośrednictwem Poczty Polskiej oraz przez internet. E-wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej.
Dla kogo świadczenie wychowawcze?
Świadczenie wychowawcze otrzymywać mogą rodzice, dyrektorzy domów pomocy społecznej, opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka, czyli osoba faktycznie opiekującą się dzieckiem, jeżeli wystąpią z wnioskiem do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka.
Jak otrzymać świadczenie?
Wystarczy złożyć wniosek wraz z wymaganymi dokumentami. Świadczenie zostanie przekazane bezpośrednio na konto wskazane przez wnioskodawcę,
Czy 500 zł to kwota netto czy brutto?
To kwota, od której nie będą odprowadzane podatki. To kwota bezpośrednio dla rodziny.
Kiedy świadczenie wychowawcze nie przysługuje?
Świadczenie wychowawcze nie przysługuje (art. 8 ustawy), jeżeli:
1) dziecko pozostaje w związku małżeńskim;
2) dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej;
3) pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko (termin pełnoletni nie zawsze jest tożsamy w prawie z terminem osoby, która ukończyła 18 lat, w związku z możliwością uzyskania pełnoletności przez małoletnią kobietę poprzez zawarcie związku małżeńskiego
– art. 10 § 2 kodeksu cywilnego).
4) członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej
Czy rodziny mieszkające za granicą będą mogły pobierać świadczenie?
Program Rodzina 500 plus jest zgodny z dotychczasową, unijną praktyką koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Pozwala ona ograniczyć przypadki nienależnego pobierania świadczeń przez osoby mieszkające za granicą. Świadczenie nie będzie przysługiwać, jeżeli rodzinie przysługuje za granicą świadczenie o podobnym charakterze, za wyjątkiem sytuacji, gdy przepisy o koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy przewidują inaczej.
Zgodnie z ustawą Programu Rodzina 500plus, rodzice składający wniosek o przyznanie świadczenia są zobowiązani do informowania o każdej zmianie mającej wpływ na prawo do tego świadczenia, w tym również o zmianie miejsca zamieszkania. Jeśli rodzic przebywa w innym państwie UE i złoży tam wniosek o świadczenia rodzinne, tamtejszy organ informuje o tym fakcie wojewodów w Polsce.
Wojewoda zaś przekazuje te informacje do właściwej gminy.
Szczegółowe informacje na temat ustawy, w tym bieżące aktualności dotyczące programu "Rodzina 500+" mogą państwo uzyskać na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/rodzina/rodzina-500-plus

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 listopada 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci

Wniosek 500+ - okres zasiłkowy 2021-2022

Załącznik do wniosku 500+ - okres zasiłkowy 2021-2022

Wniosek 500+

Załącznik do wniosku 500+

Klauzula informacyjna RODO

 

Opublikowane przez: Michał Szal | Data wprowadzenia: 2020-06-10 10:44:26 | Data modyfikacji: 2021-01-22 14:41:32.

Zobacz:
 Karta dużej rodziny .  Program "Rodzina 500 plus" .  Program „DOBRY START” .  Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka (Becikowe) .  Program "Za Życiem" .  Specjalny zasiłek opiekuńczy .  Świadczenie pielęgnacyjne .  Zasiłek pielęgnacyjny .  Świadczenie rodzicielskie .  Zasiłek rodzinny .  Zasiłek dla opiekuna .  Umieszczenie w Domu Pomocy Społecznej .  Fundusz Alimentacyjny .  Program „Czyste Powietrze” - zaświadczenie . 
Data wprowadzenia: 2020-06-10 10:44:26
Data modyfikacji: 2021-01-22 14:41:32
Opublikowane przez: Michał Szal
 
Dodatkowe Informacje:
Adres:
Jednostki Organizacyjne Gminy Wielkie Oczy
ul. ul. Leśna 2
37-627 Wielkie Oczy
Kierownik Jednostki
Albert Hawrylak
Kontakt:
Tel: +48 16 631 01 26
Fax: +48 16 631 01 26
e-mail: ug@wielkieoczy.info.pl