jo.wielkieoczy.bip.gmina.pl
Biuletyn Informacji Publicznej
 Jednostek Organizacyjnych www.wielkieoczy.pl
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wielkich Oczach strona główna 
Grupa wsparcia
 


GRUPA WSPARCIA

Grupa wsparcia jest formą pomocy psychologicznej. Zwykle w grupach wsparcia uczestniczą osoby, które łączą podobne problemy i trudności. Grupy takie mogą mieć charakter zarówno formalny (organizowane przez specjalistyczne instytucje i prowadzone przez jedną lub dwie profesjonalnie przygotowane osoby), jak i samopomocowy (gdy tworzone są przez samych jej członków). Grupy takie mogą mieć także charakter otwarty (gdy w każdym momencie mogą dołączyć do nich nowi członkowie) lub zamknięty (gdy nowi członkowie nie mogą dołączać do spotkań po ich rozpoczęciu). Udział w grupie wsparcia polega na dzieleniu się własnymi doświadczeniami z innymi jej członkami, słuchaniu, nawiązywaniu kontaktu, dzieleniu się pożytecznymi informacjami, udzielaniu sobie wzajemnie wsparcia emocjonalnego. Aktywne uczestnictwo w grupie wsparcia pomaga w pracy nad sobą, w osobistym rozwoju, a także w radzeniu sobie z codziennymi trudnościami.

Temat Grupy wsparcia brzmi następująco: „Nadmierne spożywanie alkoholu wpływem na funkcjonowanie rodziny”.

W celu uzyskania pomocy lub informacji kontakt :
- tel.535-264-779
- GOPS Wielkie Oczy, ul. Leśna 2, w każdy poniedziałek od 800-1200


Grupa wsparcia dla rodzin osób uzależnionych od alkoholu

Uczestnicząc w grupie wsparcia masz szansę na:

  • Uwolnienie nagromadzonych napięć i emocji
  • Podzielenie się swoimi problemami z osobami, które mają podobne przeżycia
  • Poprawę jakości życia poprzez lepsze radzenie sobie z trudnymi emocjami, takimi jak lęk, przygnębienie lub złość
  • Uzyskanie wiedzy na temat tego, co możesz zrobić, aby lepiej egzystować z uzależnionym członkiem rodziny
  • Wiedzy na temat choroby alkoholowej i współuzależnienia
  • Możliwości uzyskania pomocy i wsparcia rodzin z problemem alkoholowym
  • Informacji dotyczących Twoich praw.

Profilaktyka uzależnienia od alkoholu

Według obowiązującej terminologii ,,alkoholizm” określa się jako zespół uzależnienia od alkoholu. Prowadzi do niego częste picie napojów alkoholowych.

Przez uzależnienie od alkoholu rozumiemy:

  1. utratę kontroli nad piciem
  2. niemożność utrzymania się w abstynencji przez dłuższy czas

Przyczyny:
Lista przyczyn jest oczywiście bardzo duża, jednak ich różnorodność pozwala na podjęcie próby określenia motywów, dla których ludzie sięgają po alkohol.


Najczęściej wyróżnia się trzy grupy powodów picia:

  1. „ucieczkowe” w celu zapomnienia o kłopotach, zredukowania napięcia, poprawy nastroju i odprężenia się,
  2. „społeczne” np. dla towarzystwa, z uprzejmości, z jakiejś okazji,
  3. „w poszukiwanie przyjemności” np. dla smaku alkoholu czy z przekonania o zdrowotnych efektach jego działania.

Powstaje więc pytanie:
„Dlaczego ludzie sięgają po tak wyniszczający środek?”
Na dzień dzisiejszy przyjmuje się, że mamy tu do czynienia z czynnikami:

  • biologicznymi,
  • społecznymi,
  • psychologicznymi.

BIOLOGICZNE CZYNNIKI GENETYCZNE

Odgrywają pewną rolę w powstawaniu uzależnienia od alkoholu. Nie ulega wątpliwości, że dziedziczeniu podlega biologiczne (biochemiczne) podłoże, na którym może rozwinąć się uzależnienie a więc, że możliwe jest odziedziczenie pewnych predyspozycji do uzależnienia. W ostatnich latach pojawiły się doniesienia naukowe, które są relacjami z badań nad identyfikacją genów mogących być odpowiedzialnymi za posiadanie predyspozycji do uzależnienia.

CZYNNIKI SPOŁECZNE

Rozpowszechnienie problemów alkoholowych ma też ścisły związek z obyczajowością i postawami społecznymi wobec picia alkoholu, a więc z czynnikami kulturowymi. Szczególne znaczenie ma środowisko rodzinne, które może zarówno zwiększać, jak ograniczać ryzyko uzależnienia, poprzez stworzenie korzystnych warunków do prawidłowego rozwoju swych członków. Niebagatelną rolę odgrywa również dostępność napojów alkoholowych, tj. łatwość ich nabycia, niska cena czy niewielkie ograniczenia w ich sprzedaży.

CZYNNIKI PSYCHOLOGICZNE

Są ściśle związane z cechami osobowości. Nie wszyscy wiedzą, że większość demonstrowanych przez alkoholików zachowań wynika z niedojrzałości emocjonalnej. Osoby takie mają znacznie więcej niż inni problemów z pokonywaniem różnorodnych trudności życiowych. Wtedy to sięgają po alkohol, jako coś, co pomoże im je przezwyciężyć. Do czynników psychologicznych można zaliczyć także teorię emocji, według której nadużywanie alkoholu bywa stymulowane przez chęć uniknięcia emocji o znaku ujemnym. Mogą one powstawać na podłożu nierozwiązanych problemów życiowych. Wprowadzenie alkoholu do organizmu powoduj zaś wystąpienie euforii, beztroski i dobrego samopoczucia.

Pomoc rodzinom z problemem alkoholowym

Osoba uzależniona używa alkoholu w celu łagodzenia przykrych stanów emocjonalnych, ponieważ zmiana nastroju pod wpływem alkoholu jest bardzo szybka, a w miarę rozwoju uzależnienia już sam stan trzeźwości staje się tak trudny i bolesny, że dominującą potrzebą jest chęć napicia się. Osoba pijąca nie potrafi na trzeźwo mierzyć się z trudnościami życia codziennego (w rodzicie, w relacjach z dziećmi), a paradoksalnie picie powoduje dodatkowe trudne konsekwencje i rodzi kolejne problemy.

W wielu tekstach i wypowiedziach ludzi uzależnionych spotykamy się z określeniem, że uzależnienie jest chorobą emocji i całej rodziny. Kryje się w tym głęboki sens, emocje mają ogromny wpływ na zachowanie każdego człowieka i są siłą motywującą go do różnych działań. Dla wielu osób, które spożywają alkohol i są od niego uzależnieni, staje się on szybkim i skutecznym, a z czasem już dominującym sposobem radzenia sobie z przykrymi emocjami, ponieważ ułatwia unikanie ich przeżywania. Nieumiejętność adekwatnego rozumienia źródeł emocji i idący za tym brak umiejętności radzenia sobie z głodem alkoholowym zaczyna wyznaczać rytm funkcjonowania osoby uzależnionej, a przez to niestety całej rodziny. Głód alkoholowy, czyli nieodparty przymus picia, z którym wiele osób sobie nie radzi, jest jednym z ważnych powodów łamania obietnic abstynencji dawanych rodzinie. Z tego właśnie powodu uzależnienie jednego członka rodziny przestaje być sprawą indywidualną, ale dotyka głęboko wszystkich, którzy do niej należą i staje się chorobą całej rodziny.

Życie z osobą, która nadużywa alkoholu jest bardzo trudne. Czasem zbyt trudne aby radzić sobie z nimi, tak, jakbyśmy tego chcieli. W takich sytuacjach nic nie jest oczywiste i proste. Ciągle na nowo wybuchają konflikty, realne zagrożenia dla zdrowia i życia, frustracji i niejednokrotnie agresji i przemocy. Takie zdarzenia nie są sporadyczne, mają najczęściej charakter długotrwały, przez co osłabiają mechanizmy radzenia sobie w funkcjonowaniu przez całą rodzinę oraz uniemożliwiają im wyjścia z trudnej sytuacji alkoholowej. Zachowania dorosłych i dzieci w rodzinie z problemem alkoholowym są odpowiedzią na postawy i zachowania osoby uzależnionej. Zmiany te postępują stopniowo w miarę narastania i utrwalania się problemu alkoholowego. W procesie dostosowania się rodziny do problemowego picia przez osobę bliską wyróżnia się następujące etapy:

  • Zaprzeczenie – w tym etapie członkowie rodziny, którzy nadużywają alkoholu nie spostrzegają picia alkoholu jako problemu, zarówno osoba pijąca, jak i jej bliscy traktują sytuację jako przejściową, którą usprawiedliwiają rożnymi okolicznościami;Usiłowania zmierzające do rozwiązania problemu – kiedy nadmierne picie alkoholu nasila się, niepijący dorośli członkowie rodziny podejmują interwencje, aby temu zapobiec lub przynajmniej ograniczyć: rozmawiają, dążą do uzyskania obietnic poprawy, proszą, grożą, próbują kontrolować zachowania osoby pijącej, nie dopuszczać do sytuacji picia. Zmagania z piciem przynoszą chwilowe sukcesy, jednak na dłuższą metę nie są skuteczne, rodzą liczne konflikty, napięcia psychiczne, cierpienia emocjonalne rozczarowania. Rodzina ukrywa problem alkoholowy, chroniąc swój wizerunek ogranicza kontakt z otoczeniem.
  • Dezorganizacja i chaos – osoba pijąca koncentruje się na alkoholu, wycofuje się z pełnienia odpowiednich ról, przestaje świadczyć na rzecz rodziny, a czsem nawet interesować się swoimi bliskimi. Dochodzi do zaburzenia równowagi w rodzinie. Nasilają się kryzysy i kłopoty. Słabnie nadzieja na rozwiązanie problemu picia.
  • Próby ucieczki – niepijący dorosły członek rodziny podejmuje próby doprowadzenia do separacji lub rozwodu. Jeśli jedność rodziny zostaje zachowana, życie nadal koncentruje się wokół zaprzestania spożywania alkoholu.
  • Reorganizacja rodziny – członkowie rodziny uczą się samodzielności, dzielą obowiązki, ustalają nowe reguły współżycia, jeśli osoba uzależniona decyduje się na abstynencję rodzina musi na nowo nauczyć się struktury funkcjonowania w tej rodzinie.

Osoby nadmiernie pijące lub już uzależnione trudno jest zachęcić do ograniczenia lub zaprzestania picia. Najczęściej nie zdają sonie sprawy, jak poważny jest ich problem. Nawet jeśli odczuwają już negatywne skutki swojego picia, nie widzą ich w pełni realistycznie. Boją się rozstania z alkoholem, ponieważ alkohol służy im do łagodzenia napięć i pozwala unikać konfrontacji z rzeczywistością. Bronią się przed etykietą „alkoholika”. Często brakuje im wiary w swoją zdolność przemiany, reagują oporem, gdy wywiera się na nich silną presję.
Osoby nadużywające alkoholu często nie wiedzą, na czym polega leczenie odwykowe. Unikają kontaktu ze specjalistami, bo boją się diagnozy i konieczności rozstania z alkoholem, co wiąże się z rozpoczęciem terapii odwykowej. Osoby rozważające możliwość zastosowania procedury zobowiązania mogą porozmawiać o tym z terapeutami w placówkach leczenia uzależnienia od alkoholu lub z członkami gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. W systemie rozwiązywania problemów alkoholowych organizowane są rożne formy bezpłatnej pomocy uzależnionym , jak i ich rodzinom. Warto skorzystać z pomocy terapeutów, pracowników pomocy społecznej oraz członków grup samopomocowych.


Asystent rodziny
mgr Agnieszka Strojny

 

Opublikowane przez: Michał Szal | Data wprowadzenia: 2021-04-06 12:47:28 | Data modyfikacji: 2022-11-14 12:40:54.

Zobacz:
 Informacje bieżące .  Ogłoszenia .  Pomoc społeczna .  Karty usług .  Status prawny .  Sprawozdania finansowe .  Struktura organizacyjna .  Zarządzenia Kierownika .  Zespół Interdyscyplinarny .  Grupa wsparcia .  Ewidencje, rejestry i archiwa .  Mienie  .  Pliki do pobrania .  Działalność .  Rejony opiekuńcze .  Przetargi .  Oferty pracy .  Oświadczenia majątkowe .  Informacje nieudostępnione .  Rodo .  Deklaracja dostępności . 
Data wprowadzenia: 2021-04-06 12:47:28
Data modyfikacji: 2022-11-14 12:40:54
Opublikowane przez: Michał Szal
  Biuletyn Informacji Publicznej - jo.wielkieoczy.bip.gmina.pl